Van Gölü kıyısındaki kafe imara aykırı çıktı

Van’ın Edremit Belediyesi’ne atanan AK Partili İsmail Say tarafından ilçe merkezinde yapıla “Bisiklet Kafe”’nin imar kanuna aykırı olduğu ortaya çıktı. Van Çevre, Tarihi Eserleri Koruma ve Geliştirme Derneği (VAN ÇEVDER) tarafından yürütmenin durdurulması için Van 2. İdare Mahkemesi’ne yapılan başvuruda, bilirkişi atanmasına karar verildi. Kafenin imar kanununa aykırı yapıldığını belirleyen bilirkişi heyeti, raporunu mahkemeye sundu.

KIYI KANUNUNA DA AYKIRI

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, dosya üzerinde yapılan incelemede, dava konusu taşınmazın İmar Planı’nda ‘İskele Kafe ile Bisiklet Durağı’ olarak isimlendirilen ticari işletmenin “Plansız alan” olduğunu belirtilen raporda, soyunma kabini ile tuvalet olarak kullanıma ayrılan alanların ise imar planında yol olarak yer aldığı belirlendi. Raporda, “Söz konusu imar planlarının şehircilik ilke ve esaslarına göre planlanmış olduğu tespit edilmiş ve dava konusu taşınmazların mevcut imar planlarına aykırı şekilde yapıldığı tarafımızca belirlenmiştir. Yine yapılan çalışma kapsamında tüm yapıların kıyıda kaldığı tespit edilmiş ve söz konusu yapının kıyı kanuna aykırı olduğu belirlenmiştir” denildi.

‘HİÇBİR RESMİ BELGE YOK’

Söz konusu belediye tarafından yapılan kafenin tapularının olmadığı ve tescil harici alan olarak tespit edildiği kaydedilen raporda, “Kanunda belirtilen süreç ve işlemlerin belediyece yapılmadığı ve devletin hüküm, yetkisi altında yer alan tescil harici bir alanda izinsiz yapılaşma yapmış olması nedeniyle inşa edilen yapıların herhangi bir ruhsat ve iskan belgesi olmadığı da tespit edilmiştir. Bu doğrultuda tarafımızca dava dosyasında bulunan evrak ve belgeler doğrultusunda yapılara ait herhangi bir tapu kaydı, izin belgesi, ruhsat, iskan belgesi bulunmadığından, söz konusu yapıların yapılması mevzuata aykırı bir biçimde yapılaştığı tarafımızca belirlenmiştir” tespitlerine yer verildi.

‘KAMU YARARINA UYGUN DEĞİL’

Yine yapının deprem yönetmeliğine uygun yapılmadığı vurgulanan raporda, şunlar kaydedildi: “Söz konusu yapıların yapılması ile ilgili özellikle Van Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nden (AFAD) görüş alınmadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak yapıların ve kafeterya olarak yapılan yapının zeminden desteği sağlayan direklerin ‘Afet Kotu’nun altında kaldığından yapılan yapıların mevzuata aykırı bir şekilde yapıldığı mütalaa edilmiştir. Yine dava konusu alan ve civarında düzenli bir otopark alanı bulunmayışı ve taşınmazlara servis verecek yolun son derece önemli bir yol olmasından dolayı trafiği arttıracak bir unsur olacağından, ulaşım planlaması açından da yoğunluk kriterleri göz önünde bulundurulması, düzenli otopark alanı ile servis sağlanamaması yönünden dava konusu taşınmazların ulaşım ve ulaşılabilirlik açısından uygun olmadığı…”

Raporun sonuç bölümünde, kafenin kamu yararı açısından uygun olmadığı tespitine de yer verildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x